Мета: поглибити знання учнів про складнопідрядне
речення з кількома підрядними, ознайомити з основними правилами вживання коми
між підрядними частинами складнопідрядного речення; розвивати загально
пізнавальні вміння робити висновки на основі спостережень за мовним матеріалом,
аналізувати, порівнювати й узагальнювати; удосконалювати пунктуаційні вміння
щодо вживання коми на межі двох підрядних сполучників, між однорідними підрядними,
з’єднаними сурядним сполучником або інтонацією; формувати творчі вміння
конструювати складнопідрядні речення за зразком і за схемами моделями; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному
й морально-етичному розвиткові особистості дев’ятикласників.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
Організаційний
момент.
Актуалізація
мотиваційних резервів дев’ятикласників з теми.
2. На які типи поділяються складнопідрядні
речення з кількома підрядними за характером взаємодії підрядних частин з
головною?
3. Як поєднуються предикативні частини у
складнопідрядному реченні з кількома підрядними?
Пунктуаційний
практикум.
Спишіть речення.
Поставте розділові знаки і поясніть їх.
1. І скрізь де генія сіяє слава де світ новий,
підвівся із руїн Франкові нашому — земний уклін! (М. Рильський). 2. Хто
тебе любов'ю обікраде, хто твої турботи обмине, хай того земне тяжіння зрадить
(В. Симоненко). 3. О ціна що
платить довелося щоб всміхалася нині дитина щоб на сонці іскрилось колосся не
журилася в лузі калина (Р. Братунь).
4. Як тільки займався світанок і як тільки
птаство здіймало свій різноголосий концерт дідусі уже сиділи за столом і пили
каву (М. Гоголь). 5. Було чутно і як не спокійно хлюпає поряд Десна і як
десь під стріхами турботливо дзвенять ластівки (В. Тиха).
Робота
з текстом з елементами дослідження.
Визначте, який
вид підрядного зв'язку в поданих реченнях,
накресліть їх
схеми.
1. Вічна слава братам, що упали в бою, щоб життя
розцвітало й шуміло (В. Сосюра). 2. Якщо ти людина, не
називай людиною того, хто не дбає про народ (Нар. творчість). 3. Як
добре тій людині жить, яка в житті не знала суму, в якої серце не болить від
сонця й весняного шуму (М. Рильський). 4. Хліб любіть, щоб його
шанували, щоб не розкидались ним (Г. Кривда).
Поясніть
пунктограми.
Творче
спостереження з елементами аналізу.
Складіть і
запишіть речення, які відповідали б поданим схемам. Визначте вид підрядності
чи супідрядності.
Творче
конструювання.
Складіть
складнопідрядні речення з однорідною підрядністю.
1. Сонце сховалося в червонясті хмари... 2.
Місяць блідим серпиком виглянув із-за хмари... 3. Говорять про весну завжди
радісно... 4. Зранку світило сонце так лагідно... 5. Усе прекрасне на землі
створене працею... 6. Ми з цікавістю розглядали маленьку тварину.
Побудуйте схеми
речень, поясніть розділові знаки.
Виконання
системи практичних завдань репродуктивного і творчого характеру.
Колективне
опрацювання теоретичного матеріалу з теми (зіставлення нових знань із базовими).
Правило
|
Приклади
|
1. Між
однорідними підрядними реченнями, що не з'єднані сполучником сурядності,
ставиться кома
|
...Ми дивились
довго, як хмаринка тане,... як синіє синь, як колише вітер струни павутинь
(М. Рильський).
|
2. Між
однорідними підрядними реченнями, що з'єднані неповторюваними сполучниками і,
й, та, або, чи, кома не ставиться
|
Ми підійшли до
наметового містечка, коли вже зовсім звечоріло і коли вівчар гнав з поля
отару.
|
3. Між
однорідними підрядними реченнями, якщо вони поширені й мають свої розділові
знаки, ставиться крапка з комою
|
Люблю дивитись,
як повільно падає сніг, покриваючи землю білою, мов сукня нареченої, ковдрою;
як потім цей сніг тане, даючи простір для буйноцвіття.
|
4. Між
однорідними підрядними реченнями, якщо вони з'єднані повторюваними сурядними
сполучниками, ставиться кома перед другим і наступними сполучниками
|
Цим поглядом
було сказано і яка це несподівана зустріч, і яка вона приємна, і яка радість
від побачення нестримна.
|
З поданих конструкцій утворіть складнопідрядні
речення з кількома підрядними, використавши наведені засоби зв'язку.
Зразок. Я люблю дивитися
на сонце, що сходить. А ще мені подобається спостерігати, як на небі
з'являється перша зірка. (як) Я люблю дивитися, як сходить сонце, як на небі
з'являється перша зірка.
1. Я простягаю руку. Беру в жменю кілька колосків
і відчуваю, як тіло наливається земною силою. (щоб) 2. Пізній вечір
поволі розтанув у густій темряві. У ній потонули хати, вулиці, високі в'язи. А
до небосхилу пливли сірі хмари. (коли,, яка) 3. Дорогу перебігла чорна
кішка, але я впевнено йду вперед — я не вірю в прикмети. (хоч, бо) 4.
Умився, остаточно прокинувся, вода і рушник стерли з мене останні клапті сну. (коли,
оскільки) 5. Мені довелося подолати чимало кілометрів шляху для зустрічі з
друзями. Ми з ними не зустрічалися десять років. (щоб, які)
Вибірково-розподільна робота.
І.
Прочитайте речення і спишіть, групуючи їх за видами підрядності: варіант 1 –
з однорідною підрядністю; варіант 2 –
з послідовною підрядністю; 3 – з неоднорідною підрядністю; 4 – зі
змішаною підрядністю. Поясніть розділові знаки. Доберіть з кожної групи по
одному реченню і накресліть їхні схеми.
1. Я люблю, щоб сонце гріло, щоб гукали скрізь
громи, щоб нове життя будило рух і гомін між людьми (П. Грабовський). 2. Вже було за південь, коли минули ліс і
виїхали на чистий степ, що легенько піднімався вгору (О.Маковей). 3. Якби не жовте листя в садках, то можна було б
подумати, що на дворі не бабине літо, а справжнє літо (І. Нечуй-Левицький).
4. Серед тієї краси світової, де закльовується радість
і щастя, де
прокидається любов до
всього, лиха смерть та розбій появились (Панас Мирний). 5. Як тільки човен вийшов з-за кручі, де річка була дуже вузька, несподівано пролунав різкий крик пугача (О.Бойченко). 6. При світлі воскової свічки, що вони роздобули у млині, вони взялися до роботи і так захопилися, що забули про втому та сон (М. Коцюбинський). 7. Емма Андієвська розповідає, що до шести років узагалі не володіла українською мовою і що для неї навіть вибирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину.
всього, лиха смерть та розбій появились (Панас Мирний). 5. Як тільки човен вийшов з-за кручі, де річка була дуже вузька, несподівано пролунав різкий крик пугача (О.Бойченко). 6. При світлі воскової свічки, що вони роздобули у млині, вони взялися до роботи і так захопилися, що забули про втому та сон (М. Коцюбинський). 7. Емма Андієвська розповідає, що до шести років узагалі не володіла українською мовою і що для неї навіть вибирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину.
Робота з текстом з елементами конструювання та аналізу.
І. Додайте до
складнопідрядного речення ще одне підрядне і запишіть. Проаналізуйте, чи завжди
слід повторювати сполучник, якщо підрядні речення однорідні?
1. Хоч
небо ще тільки-тільки
почало жевріти, хоч..., на березі вже
сиділи рибалки.
2. Я люблю дивитися, як сходить сонце і ... . 3.
На цих бідних неродючих землях ми посадимо гай, щоб піднявся він і скрасив
пустир, ... . 4. Діти довго дивились, як хмарки танули в
небі, ... . 5. Здавалося, що лісу не буде кінця, ... .
1. [ ... ] (так що (поки ...) ...).
2. [ ... земля (яка ...) (яка ...) і (яка ...) ... ] .
3. [ ... ] (бо (якщо ...) ... то ...) .
4. [ ... ] (якщо ...) і (якщо ...) .
5. (Коли ...) (коли ...) (коли ...) [ ... ]
.
За поданими 2–3 схемами-моделями скласти складнопідрядні речення з кількома
підрядними. Розставити потрібні розділові знаки, обґрунтовуючи уживання їх.
1. Хто тебе любов'ю
обікраде, хто твої турботи обмине, хай того земне тяжіння зрадить. (В. Симоненко)
|
А
|
2. Коли набирають
стяги епохи вітру нового і висоти, думай, що світ змінити хоч трохи повинен
і ти.
|
Б
|
3. Над усім світом
стояла така тиша, що було чути, як плакала надламана гілка. (М. Стельмах)
|
В
|
4. Ми у грозах
радісно зростали, щоб у дні ці сонячні прийти, де встають антени над містами
і гримлять мостами поїзди. (В. Сосюра)
|
Г
|
Скласти
опорний конспект з теми «Складнопідрядні речення з кількома підрядними,
розділові знаки в них» у вигляді схеми або таблиці. Проілюструвати основні
положення конспекту власними прикладами речень.
Відзначення досягнень учнів в оволодінні
темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що
сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної
діяльності.
Виписати з художніх або
публіцистичних текстів 5–6 складнопідрядних речень з кількома підрядними на
вивчені пунктуаційні правила. Накреслити схеми їх.