Тема: Складнопідрядне речення з обставинними
підрядними частинами способу дії й ступеня, порівняльними
Мета: сформувати в учнів поняття про
складнопідрядні речення з підрядними обставинними; ознайомити з типами
підрядних обставинних частин; розвивати вміння визначати тип складнопідрядних
речень з підрядними обставинними, розмежовувати складнопідрядні речення з
підрядними способу дії та міри і ступеня дії, складнопідрядні речення з
підрядними порівняльними і прості речення, ускладнені порівняльними зворотами,
аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх
відповідно до комунікативного завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування
мовної компетенції).
Хід уроку
Організаційний момент.
Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Актуалізація знань дев’ятикласників з теми.
Основні типи складнопідрядних речень з підрядними обставинними
На які питання
відповідає підрядна
частина
|
Засоби зв’язку
|
|
СПР з підрядними способу дії
|
|
що
|
СПР з підрядними міри і ступеня дії
|
|
Вказівні слова так, настільки, сполучники що,
наче
|
СПР з підрядними порівняльними
|
|
Як, мов, немов, наче, неначе, ніби та ін.
|
СПР з підрядними часу
|
|
Як, як тільки, ледве, коли,
відколи, після того як та ін.
|
СПР з підрядними умови
|
|
якщо, якби, коли, коли б,
як, тільки б та ін.
|
СПР з підрядними місця
|
|
де, куди, звідки та ін.
|
СПР з підрядними причини
|
|
бо, тому що, через те що,
у зв’язку з тим що
|
СПР з підрядними мети
|
|
щоб, аби, для того щоб,
затим щоб та ін.
|
СПР з підрядними допустовими
|
|
хоч, незважаючи на те що,
дарма що, хай, скільки не
та ін.
|
СПР з підрядними наслідковими
|
|
так що
|
Тестове завдання на установлення відповідності (взаємоконтроль).
1 Наслідку.
2 Способу дії.
3 Причини.
4 Умови.
5 Допусту.
6 Часу.
|
Речення
А Щось несказанно
чарівне і зворушливе криється в природі, коли під місяцем бовваніють чи
іскряться розмивчастим відливом чубаті полукіпки (М.Стельмах).
Б Хоч вітри ідуть
супроти, та незламні наші крила (А.Малишко).
В На дні тієї щілини був мочар, росла осока та
очерет, так що ніяк не можна було туди прокласти шлях (І.Нечуй-Левицький).
Г Народ сам скує
собі долю, аби тільки не заважали (М.Коцюбинський).
Д Земля прекрасна, тому що на ній живуть
дзвінкоголосі малюки (Ю.Бедзик).
Е Косарі затягли пісню так голосно, що аж
луна пішла понад ставом (І.Нечуй-Левицький).
|
Ключ. 1-В; 2-E; 3-Д; 4-Г; 5-Б; 6-А
Опрацювання теоретичного матеріалу
підручника.
Виконання системи практичних завдань дослідницького характеру .
Випишіть спочатку
складнопідрядні речення з підрядними способу дії, потім – міри і ступеня.
1. А злива так само почала
відходити, як і надійшла (М. Стельмах). 2. .Він говорив так весело, що
майже всі поснули (М. Хвильовий). 3. А лист же так тихо шепотить, так
тихо, нібито старенька бабуся куняючи шепче онучатам казку (М.
Кропивницький). 4. Ячмені почали половіти немов сивина старості злегка
торкнула буйну рослинність землі (М.Коцюбинський).
5. Як зграя над морем летить лебедина так слава безсмертна над світом
летить (В. Сосюра). 6. Конюшина так рясно та буйно зацвіла, наче
синювато-червоні вогники побігли по траві (В. Коломіець). 7. Увага
до нього була настільки велика, що Дорош почував себе дуже незручно і ще нижче
схиляв голову (Г. Тютюнник). 8. За всіх не розповіси так само як усіх
зірок на небі не перелічиш чи всіх грибів у лісі не позбираєш (Є. Гуцало).
Пунктуаційний практикум.
Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки і замінюючи трикрапки
потрібними вказівними словами.
Червоні
жовтогарячі й жовті веселчині смуги були ... ясні неначе горіли тихим полум'ям (І.Нечуй-Левицькиії). Боженко глянув на Савку ... грізно що той
зразу ж зблід (О. Довженко). Пішли ... сніги що за поріг не витягнеш
ноги (П. Воронько). Сонце
пекло ... що й уночі степ пашів (Ю. Яновський). Буває ... що в лютому
весною пахне сніг (М. Нагнибіда). Надворі було ... ясно що й
глянути було трудно не заплющивши трохи очей (І. Нечуй-Левицький).
Творче моделювання.
Варіант 1
До поданих частин
складного речення доберіть продовження – підрядні способу дії. Запишіть
утворені речення.
1. Вона знала класичну
літературу так, що... . 2. Як..., так весняне сонце пригрівало землю. 3.
Стелився над отавами туман, немовби... . 4. Вуха заклало, ніби... . 5. Мов...,
вразила нас ця звістка. 6. ..., так і
спатимеш. 7. Як бджола летить до квітки, так... . 8. ..., як буває ранньої
весни.
Варіант 2
До поданих частин
складного речення доберіть продовження – підрядні міри і ступеня. Запишіть
утворені речення.
1. Повітряний змій піднявся так
високо, що аж.... 2. Отакий весняний сонячний день видався, як... . 3. Я
настільки захоплений книжкою, мовби... . 4. Стільки різних думок роїлося в
голові, наче... . 5. Як..., так змінювалися пейзажі за вікном автомобіля. 6.
Учень так швидко формулював правило, що....
Вибірково-розподільна робота.
1. Випишіть
складнопідрядні речення з підрядним порівняльним і порівняльним зворотом.
1. Немає гіршої покути, як в
ріднім краї носить пута (Народна творчість). 2. Літа збігають як вода (Народна
творчість). 3. Краще не обіцяти, як слова не дотримати (Народна
творчість). 4. Безмежнеє поле, як райдуга, в серці сія (В. Сосюра). 5.
Пригорну до серця, мов дитя, пелюстки розквітлої лілеї (О. Деркач). 6.
Не встигне ще білий день очі протерти, як починається в лісі радісна музика (П. Козланюк). 7. Принишкли
перехожі на хвилину, показують цікавій дітворі, як гамірно видзьобують калину
червоногруді жваві снігурі (О. Хало). 8. І бродить місяць над домами,
неначе срібний вартовий (В. Сосюра). 9. Од козачої відваги втік паша, як
битий лис (Б. Олійник).
2. Прочитайте вибрані з поезій Т. Шевченка
речення. Розподіліть їх на три типи:
а) з підрядними способу дії; б)
з підрядними міри й ступеня; в) з підрядними порівняльними. Запишіть.
1. Не так серце любить, щоб з
ким поділиться. 2. Мені так любо, любо стало, неначе в Бога... . 3. Тяжко,
тяжко мені стало, так, мов я читаю історію України. 4. Як небо блакитне — нема
йому краю, так душі — почину і краю немає... 5. Послужи йому так щиро, як мені
служила. 6. Грає кобзар, виспівує, аж лихо сміється. 7. Ані хмариночки, та
тихо, та любо, як у раї. 8. Орлом сизокрилим літає, ширяє, аж небо блакитне широкими
б'є. 9. І блідий місяць на ту пору із хмари де-де виглядав, неначе човен в
синім морі то виринав, то потопав.
Дослідження-трансформація.
Замініть,
де можливо, порівняльні звороти орудним відмінком порівняння. Поясніть, чому в
деяких реченнях така заміна неможлива.
1. Проміння сонця грало на воді, як золоте
мереживо. 2. Нависла над людьми небезпека, як чорна хмара. З, Очі в нього
блищали, як у вовченяти. 4. Вода стікала з листя дерев, як по ринвах. 5. У
грудях, як соловейко, співала радість. 6. У покосах горіли, як червоні суниці,
зорі. 7. Завірюха, як звірюка, стогне, виє, реве. 8. Безмежний степ, як море,
котить пшеничну хвилю.
Дослідження-моделювання (робота за
варіантами).
Мета завдання — навчити учнів розрізняти
прості речення з порівняль-ними зворотами і складнопідрядні речення з
підрядними обставинними порівняльними.
1. Заплакала сова на скелях, ... . 2. Косарі
тримали в руках коси, ... .
Варіант 2
1. Жайворонок підлетів невисоко й повиснув,
... . 2. Місяць висить на протилежному боці неба, ... .
Виписати по два
складнопідрядних речення з підрядними способу дії, міри і ступеня,
порівняльними. Зробити синтаксичний розбір одного речення (на вибір).